Zasady żywienia :: Makrobiotyczne odżywianie :: Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe

INFORMACJA O TEŚCIE
Food Detective firmy Cambridge
WYKRYWAJĄCYM NIETOLERANCJE POKARMOWE
(wykrywa produkty spożywcze nietolerowane przez organizm, które powodują nadprodukcję przeciwciał klasy IgG,)
W miarę upływu lat, gdy stale spożywamy te same pokarmy, może rozwinąć się stan nadwrażliwości na te pokarmy zwany nietolerancją pokarmową, albo inaczej ukrytą nadwrażliwością na te pokarmy. W takim przypadku we krwi można wykryć zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG przeciw pokarmom, których organizm "nie lubi". Ocenia się, że u około 45% populacji można rozpoznać nietolerancje pokarmowe. Ponieważ objawy związane z nietolerancją pokarmową występują późno, od kilku godzin do 3 dni po spożyciu danego pokarmu, więc najczęściej nie są one kojarzone z jedzonym pokarmem. Ponieważ objawy nietolerancji mogą wiązać się nie tylko z zaburzeniami gastroenterologicznymi, lecz także z innymi przewlekłymi chorobami, więc w takich przypadkach należałoby wykryć pokarmy, których organizm nie toleruje i je wykluczyć z diety, co w wielu przypadkach pozwoliłoby nawet na wyleczenie przewlekłych chorób. Dlatego tak ważnym problemem jest identyfikacja takich pokarmów. Do tego celu służy test Food Detective, który z próbki krwi wykrywa pokarmy, które powodują nadprodukcję przeciwciał klasy JgG.

Czy nietolerancja pokarmowa to jest to samo, co alergia pokarmowa?
Istnieje zasadnicza różnica. W przypadku alergii pokarmowej dochodzi do reakcji alergicznej niemal natychmiast po spożyciu nawet niewielkiej ilości alergizującego pokarmu. Objawy alergii łatwo rozpoznać, ponieważ po spożyciu danego pokarmu (alergenu) mogą pojawić się takie objawy jak: rumień skóry, obrzęk, trudności oddychania, a niekiedy nawet może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Alergia pokarmowa występuje rzadko, dotyczy mniej niż 2% populacji i wiąże się z produkcją przeciwciał klasy IgE.

Jaki jest mechanizm powstawania nietolerancji pokarmowych?
Nietolerancje pokarmowe najczęściej wiążą się z nieszczelnością barier jelitowych. W warunkach zdrowia bariery jelitowe są szczelne i strawione pokarmy przedostają się z krwią żyły wrotnej, odprowadzającej krew z jelit do wątroby i do krążenia. Przyczyną nietolerancji może być: stres, leki, a zwłaszcza wadliwe żywienie. Czynniki te mogą doprowadzić do niedoboru enzymów trawiennych i następowego tzw. "zespołu przeciekających jelit". Zespól ten wiąże się z przenikaniem niestrawionych cząsteczek pokarmów do krwi, gdzie są one rozpoznawane, jako ciało obce. Komórki obronne zostają pobudzone do ich niszczenia, analogicznie jak np. bakterie, co w tym przypadku wywołuje nadprodukcję przeciwciał klasy IgG przeciw pokarmom, których organizm "nie lubi". W ten sposób powstają tzw. kompleksy immunologiczne (alergen + przeciwciała IgG), które mogą odkładać się w stawach czy innych narządach. Depozyty kompleksów immunologicznych są niszczone przez układ immunologiczny, a zwłaszcza leukocyty, co wyzwala mechanizm zapalny. Żeby wystąpiła tego typu reakcja musi być przyjęta znaczna ilość pokarmu, którego organizm nie toleruje.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?
Objawy nietolerancji pokarmowych wiążą się z miejscem odkładania się kompleksów immunologicznych. Tym miejscem mogą być ściany naczyń krwionośnych skóry i innych narządów takich jak: układ oddechowy, mięśniowo - stawowy, żołądkowo - jelitowy, a nawet centralny układ nerwowy. Stąd różnorodność objawów począwszy od migreny, przez zapalenie stawów aż po zaburzenia zachowania. Ponieważ dotąd niedoceniany był mechanizm nietolerancji pokarmowych, stąd też te przewlekle choroby tradycyjnie nazywane były idiopatycznymi, tzn. o nieznanej przyczynie.

Jakie są wskazania do wykonania testu na nietolerancje pokarmowe?
Wskazaniem do wykonania testu na nietolerancje pokarmowe są wszystkie choroby o charakterze przewlekłym, a zwłaszcza zapalnym, a w szczególności: przewlekle zapalenie stawów tj. gościec reumatoidalny i inne choroby z autoagresji (kolagenozy), fibromyalgia, astma, zapalenie migdałków, zatok, częste infekcje,
. zaburzenia trawienia, biegunki, zaparcia, wzdęcia, kolka, choroba wrzodowa, zespół jelita nadwrażliwego, zespół złego wchłaniania, choroba Crohna, zapalenie okrężnicy,
. choroby skórne: egzemy atopowe, opryszczki, łuszczyca,
. migreny, zawroty, depresja, autyzm, zespół chronicznego zmęczenia, dysleksja, nadpobudliwość (zespól ADHD),
. choroby serca, nadciśnienie, nadwaga (otyłość), niedowaga, hipoglikemia i wiele innych przewlekłych chorób

Jak postępować w przypadku wykrycia nadwrażliwości na dane pokarmy?
Ważnym czynnikiem jest utrzymywać odpowiednią zdrową dietę. W przypadku nietolerancji np. jednego ziarna, należy zastąpić je innym nieuczulającym. Podobnie postępować w przypadku innych uczulających pokarmów. U niektórych osób eliminacja z diety uczulających pokarmów może wywołać pogorszenie tzw. objawy odstawienia. W takich przypadkach zaleca się stopniowo redukować ilość danego pokarmu w diecie, aż do całkowitego wyeliminowania go w czasie do 3 tygodni. Ponieważ wykluczenie z diety uczulającego pokarmu na okres od 3 do 6 miesięcy wiąże się z obniżeniem poziomu przeciwciał, dlatego dopiero po tym okresie można podjąć próbę ponownego wprowadzenia tego pokarmu, ale w małej ilości i obserwować czy nie wystąpią objawy uczulenia.
Godnym polecenia jest tzw. dieta rotacyjna, która polega na spożywaniu różnych pokarmów, które co 4 dni zmieniamy na inne: Ten sposób jedzenia zapobiega powstawaniu nowych nietolerancji pokarmowych.

Test na nietolerancję pokarmową obejmuje następujące produkty:
Owies - pszenica - ryż - kukurydza - żyto - pszenica durum - gluten - migdał - orzech brazylijski - orzech nerkowy - orzech cola - orzech włoski - mleko krowie - jajo kurze - kurczak - baranina - wołowina - wieprzowina - ryby morskie: morszczuk, dorsz, płastuga - ryby słodkowodne: łosoś pstrąg - tuńczyk - owoce morza - brokuł - kapusta - marchew - por - ziemniak - seler - ogórek - papryka - fasola, soczewica - grejpfrut - melon/arbuz - orzech arachidowy - soja - kakao - jabłko - czerwona porzeczka - oliwka - pomarańcza/cytryna - truskawka - pomidor - imbir - czosnek - grzyby - drożdże.